Nenadne nesreče se lahko zgodijo vsakomur in povzročijo različne vrste poškodb, od lažjih, kot so odrgnine in zvini, do težjih, ki močno vplivajo na naše življenje.
Pri rehabilitaciji se osredotočamo na zdravljenje in obnovo telesnih struktur, kolikor je to mogoče. Travmatologi zdravijo poškodbe in so pogosto uspešni tudi pri zelo hudih primerih. Danes poškodbe predstavljajo petino vseh obolenj.
Po končanem zdravljenju težjih poškodb sledi funkcionalna terapija, ki je namenjena čimprejšnji in popolni obnovi funkcije poškodovanega dela telesa in delovne sposobnosti. Kljub temu pa travmatologija in funkcionalna terapija premalo pozornosti namenjata spremembam senzorno-motornega sistema, ki se pojavijo zaradi poškodbe. Zaradi refleksa travme, ki ga povzročijo strah, bolečine in spremenjeno gibanje, poškodovani del telesa občutimo drugače in se tudi drugače gibamo. Tudi po zaključeni rehabilitaciji je občutek nad telesom slabši in drugačen kot pred poškodbo.
Poškodba ne vpliva le na strukturo telesa in gibljivost, ampak spremeni tudi senzorno-motorni odtis v možganih. Močna bolečina in bolečina pri premikanju povzročata spremembe v možganih, kar vodi do novih gibalnih vzorcev. Če to stanje traja dovolj dolgo, se spremeni center ravnotežja, kar vpliva na naše gibanje. To sčasoma obremenjuje nekatere dele telesa, kar občutimo predvsem v sklepih, med gibanjem pa smo manj zanesljivi in bolj okorni.
AEQ metoda® se lahko zelo uspešno vključuje v rehabilitacijo, vendar je uspeh odvisen od vrste in resnosti poškodbe ter naše zavzetosti. Ko je poškodba sanirana in v mirovanju nimamo več bolečin, se lahko učimo AEQ metodo® – bodisi AEQ učenje na mizi z učiteljem višje stopnje ali samostojno s pomočjo AEQ vaj®. S tem povrnemo izgubljeni občutek za pravilni gib, okrepimo nadzor nad njim ter se izognemo nesimetričnosti, nestabilnosti in slabi gibljivosti. Za nadaljnje življenje je zelo pomembno, da znamo razlikovati boljše gibe, kar lahko potem nadgrajujemo in se izognemo težavam, ki bi se vlekle do konca življenja.
Spremembe v možganih so možne le ob zavestnem ponavljanju pravilnih gibov. Zavestni nadzor nad določenim gibom nam omogoča razumevanje povezanosti vseh delov telesa. Izkoristimo torej vse možnosti, tako uradne medicine kot alternativnih načinov, ki jih lahko vključimo v integrativno medicino.
Več o rehabilitaciji z AEQ metodo v spodnjem podcastu, razložita fizioterapevtka Barbara Peterlin in osebni trener Janez Homšak (oba učitelja AEQ metode). Med drugim predstavita:
Kako AEQ metodo uporabljamo pri rehabilitaciji poškodb?
Kako jo združevati s fizioterapijo, manualno terapijo in z drugimi pristopi, ki se uporabljajo po poškodbah in operacijah?
Kaj narediti, da bomo šli čim lažje iz poškodb in preprečili, da bi se akutna stanja spremenila v kronična stanja, vnetja in bolečine?
Kako so poškodbe povezane s čustvi?